09125154036-09128994563

آدرس : تهران – شورآباد

خیابان صنعت 18 – پلاک45

سوله چیست،آشنایی با کاربردها،ویژگی ها و اجزای سوله

Picture of نویسنده
نویسنده

شرکت مهندسی ارکان سوله

سوله چیست

سوله چیست

سوله ،انبار، ساختمانی باز و بزرگ است که برای  اهداف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سازه ها از مواد سبک و مقاومی ساخته می‌شوند سوله‌ها اکثراً در صنایع، کشاورزی، تجارت، و ذخیره‌سازی مواد مختلف استفاده می‌شوند.

ویژگی‌های اصلی سوله‌ها

 • فضای بزرگ: سوله‌ها برخلاف بسیاری ازسازه ها ستون‌های حمایتی در وسط فضا ندارند که باعث افزایش فضای داخلی و امکان استفاده بهینه از آنها می‌شود.
 • انعطاف‌پذیری: این ساختمان‌ها به دلیل عدم وجود ستون‌های مزاحم در مرکز، انعطاف‌پذیری زیادی دارند. این به معنای امکان تنظیم ابعاد و نحوه استفاده مجدد از فضا است.
 • سرعت اجرا: به دلیل سادگی طراحی و استفاده از متریال‌های ساخت سبک، ساخت سوله‌ها به سرعت بیشتری امکان‌پذیر است نسبت به بسیاری از ساختمان‌های دیگر.
 • استفاده در صنایع مختلف: سوله‌ها به خاطر ویژگی‌هایشان گزینه‌های عالی برای مختلف اهداف در صنایع مختلف هستند. از جمله موارد معمول استفاده عبارتند از انبارداری، تولید، و حتی ورزشگاه‌ها.
 • هزینه کمتر: در مقایسه با بسیاری از ساختمان‌های سنتی، سوله‌ها معمولاً به هزینه کمتری ساخته می‌شوند.

از این‌رو، سوله‌ها به عنوان یکی از گزینه‌های محبوب برای افراد و شرکت‌ها با نیازهای فضایی بزرگ و چند منظوره شناخته می‌شوند.

کاربرد های سوله

 • سوله صنعتی
 • سوله دامداری
 • سوله مرغداری
 • سوله انبار
 • سوله تولیدی
 • سوله ورزشی
 • سوله سردخانه ای
 • سوله مواد غذایی

در دنیای صنعت و ساختمان، سوله یکی از سازه‌های محبوب و پرکاربرد است. سوله به عنوان یک سازه صنعتی فضایی بزرگ و باز برای نگهداری، تولید و انبارداری استفاده می‌شود.

 این سازه‌ها برخلاف ساختمان‌های سنتی، با سقف بلند طراحی می‌شوند واین امکان را فراهم می‌کند تا فضایی با انعطاف‌پذیری بالا و بدون محدودیت در مکان‌گذاری و تنظیم ماشین‌آلات، مواد و کالاها ایجاد شود.سوله‌ها در صنایع مختلف مانند کارخانه‌ها، انبارها، سالن‌های ورزشی، مرغداری‌ها، و بسیاری از بخش‌های صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برخی از مزایای استفاده از سوله‌ها عبارتند از: ساخت سریع و هزینه کمتر نسبت به ساختمان‌های سنتی، قابلیت تنظیم فضا و افزایش بهره‌وری، طراحی ساده و ساختاری مقاوم، قابلیت تغییر و انعطاف‌پذیری در مورد استفاده‌های مختلف. در طراحی سوله، مواد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این مواد بر اساس نیازها و محدودیت‌های هر پروژه انتخاب می‌شوند. همچنین، در طراحی سوله باید ملاحظاتی مانند ارتفاع، طول و عرض دهانه، نیاز به نورپردازی و تهویه مطبوع، مقاومت در برابر عوامل طبیعی مانند باد و زلزله، احتیاجات به استانداردها و مقررات محلی را در نظر گرفت.

لازم به ذکر موضوعی را خدمت شما عزیزان و همراهان ارکان سوله عرض کنم مطالب ارائه شده در این مقاله توسط کارشناسان شرکت فنی مهندسی ارکان سوله نوشته شده است و هدف از ارائه این مقاله جهت آشنا شدن شما عزیزان با سوله و کاربردها و اجزای سوله است.

فهرست

10 نکته درباره سوله (هرچیزی که باید درباره سوله بدانید)

تاریخچه

در طول تاریخ، سوله به عنوان فضاهای عملی و قابل تنظیم برای ذخیره‌سازی و تولید به کار گرفته می‌شدند. اینجاست که تاریخچه سوله به عنوان یک نماد از تکنولوژی و نیازهای اقتصادی انسان به توسعه صنعتی برمی‌گردد. در زیر، به طور خلاصه به تاریخچه سوله می‌پردازیم:

تاریخچه اولیه:

در دوران باستان، ساختمان‌های سوله با استفاده از موادی مانند چوب، خرده‌سازه‌های سنگی و خاک استوار می‌شدند. این ساختمان‌ها برای ذخیره‌سازی محصولات کشاورزی و انبارداری مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

تکامل در عصر صنعتی:

در قرون وسطی و تا آغاز دوران صنعتی، سوله‌ها به عنوان مکان‌هایی برای تولید و ذخیره سازی محصولات مورد استفاده قرار می‌گرفتند. با پیشرفت صنعت و نیاز به فضاهای بزرگتر و قابل تنظیم، ساختمان‌های سوله به صورت پیشرفته‌تری طراحی و ساخته ‌شدند.

توسعه مواد ساختمانی:

با پیدایش و توسعه مواد ساختمانی مانند فولاد و بتن مسلح، قابلیت ساخت سوله‌ها با ابعاد بزرگ و سازه‌هایی با قدرت بالا به مرور زمان افزایش یافت. این پیشرفت در مواد ساختمانی منجر به ایجاد سوله‌هايي  با امکانات بیشتر و استفاده‌های گسترده‌تر شد.

تکنولوژی و نوآوری:

در دهه‌های اخیر، تکنولوژی و نوآوری در طراحی و ساخت سوله‌ها نقش مهمی داشته است. استفاده از سیستم‌های سازه‌ای پیشرفته، روش‌های جدید ساخت و مصالح سبکتر و قوی‌تر،  سوله سازي را به یک استاندارد جدید ارتقا داده است.

امروزه، سوله‌ها به عنوان مکان‌هایی برای تولید، انبارداری، تجارت و خدمات در صنایع مختلف به کار می‌روند. با توجه به نیازهای متغیر صنایع مختلف، سوله‌ها به صورت شخصی‌سازی شده و با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و طراحی‌های نوین ساخته می‌شوند.

تاریخچه سوله تیرورقی

انواع سوله

انواع سوله

سوله ها بر اساس جنس به سوله‌های فلزی و بتنی تقسیم بندی میشوند.

 •  سوله‌های فلزی از تیرها، ستون‌ها و پروفیل‌های فولادی ساخته شده‌اند که توسط اتصالات جوشی و پیچ و مهره ای بهم متصل می‌شوند. جنس فلزی این سازه‌ها به آنها استحکام و پایداری بالا را می‌بخشد و قابلیت تحمل بارهای سنگین را فراهم می‌کند. سوله فلزی به دلیل ویژگی‌هایی مانند سرعت ساخت بالا، انعطاف‌پذیری در طراحی، پایداری در برابر زلزله و قابلیت بازیافت، بسیار محبوب است. علاوه بر این، امکاناتی مانند قابلیت تغییر اندازه و افزودن بخش‌های جدید به ساختمان، از دیگر مزایای سوله‌های فلزی هستند.
 • سوله بتنی یک نوع سازه است که از بتن به ساخته می‌شود. این نوع سوله‌ها از بلوک‌های بتنی یا تیرهای بتنی تشکیل شده که به صورت بلوک‌های بزرگ و مستطیلی هستند. این بلوک‌ها با استفاده از ملات بتنی با یکدیگر متصل می‌شوند و در کنار تیرهای بتنی قرار می‌گیرند.سوله فلزی یک نوع سازه‌ است که از فلزاتی مانند فولاد ساخته می‌شود. این نوع سوله‌ها به دلیل ویژگی‌های خاص خود، در بسیاری از صنایع و کاربردها استفاده می‌شوند.

سوله های فلزی معمولا به 3دسته تقسیم می‌شوند

 • سوله های تیر ورقی
 • سوله هاي خرپايی
 •  سوله هاي سينوسی يا يوبی‌ام(UBM)

سوله تیر ورقی، نوعی سازه است که با استفاده از تیرها و ورق‌های فلزی ساخته می‌شود. در این نوع سوله، تیرها به عنوان اعضای اصلی سازه عمل می‌کنند که بارهای ساختمانی را تحمل می‌کنند  براي اتصال ورق ها از جوش CO2استفاده ميشود.

سوله‌های خرپایی که معمولا سوله‌های قوسی شکل هستندکه به شکل سازه‌های قوسی و خمیده طراحی می‌شود.

سوله‌های سینوسی نوعی سازه هستند که با استفاده از تیرها و ورق‌های فلزی مانند سوله هاي تير ورقي ساخته می‌شونداما ورق جان ها به شکل موج دار يا همان سینوسی ساخته می‌شوند.

آشنایی با مراحل ساخت سوله و نصب سوله

اجزای سوله

اجزای سوله‌ها به اسکلت ،پوشش سقف ودیوار ، محوطه داخلی و خارجی آن‌ها تقسیم بندی می‌شوند که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.


برای مشاوره و ارتباط با کارشناسان ما با شماره های زیر تماس بگیرید

شماره تماس: 0910600668209106006684

ستون

ستون

ستون‌های سوله جزء اصلی سوله هستند که بارهای سازه را به زمین منتقل می‌کنند و برای ایجاد پایه و استحکام استفاده می‌شوند. ستون‌های سوله به عنوان عناصر عمودی در سازه قرار می‌گیرند و از سه ورق فولادي که يکي از آن‌ها جان و دوتاي ديگر که بال نام دارد با استفاده از جوشCO2 بهم متصل شده اند .

رفتر(فریم)

رفتر سوله  که معمولا در ايران به آن فريم مي‌گويند،ساختاری است که برای پشتیبانی از سقف سوله و انتقال بارهای سقف به ستون‌ها استفاده می‌شود. این سازه‌ها معمولاً از المان‌های تیری و ستونی تشکیل شده اند. رفتر سوله نقش بسیار مهمی در پایداری و استحکام سقف سوله ایفا می‌کند. این سازه با توجه به طول سوله و بارهای سقف، باید به صورت مقاوم و پایدار طراحی و ساخته شود.


اسکلت سوله

اسکلت سوله

ستون

ستون

ستون‌های سوله جزء اصلی سوله هستند که بارهای سازه را به زمین منتقل می‌کنند و برای ایجاد پایه و استحکام استفاده می‌شوند. ستون‌های سوله به عنوان عناصر عمودی در سازه قرار می‌گیرند و از سه ورق فولادي که يکي از آن‌ها جان و دوتاي ديگر که بال نام دارد با استفاده از جوشCO2 بهم متصل شده اند .

رفتر(فریم)

رفتر سوله  که معمولا در ايران به آن فريم مي‌گويند،ساختاری است که برای پشتیبانی از سقف سوله و انتقال بارهای سقف به ستون‌ها استفاده می‌شود. این سازه‌ها معمولاً از المان‌های تیری و ستونی تشکیل شده اند. رفتر سوله نقش بسیار مهمی در پایداری و استحکام سقف سوله ایفا می‌کند. این سازه با توجه به طول سوله و بارهای سقف، باید به صورت مقاوم و پایدار طراحی و ساخته شود

وال‌پست

وال پست

وال پست (Wall Post) عنصری است که در سوله‌ها برای حمل و تحمل بارهای دیواره‌ها استفاده می‌شود. وال پست‌ها به عنوان عناصر عمودی در سازه سوله قرار می‌گیرند و بارهایی که از دیواره‌ها به آنها منتقل می‌شوند را به سطح زمین یا پایه سوله منتقل می‌کنند. وال پست‌ها برای تثبیت دیواره‌های سوله و ایجاد پشتیبانی در نقاط مختلف استفاده می‌شوند. طول و ارتفاع وال پست‌ها بستگی به ارتفاع سوله و ضرورت‌های سازه دارد.

استرات

استرات‌ها در سوله وظیفه مهمی را برعهده دارند. علاوه بر اتصال قاب‌های اصلی سوله به یکدیگر، استرات‌ها به عنوان مهارهای طولی نیز استفاده می‌شوند. زمانی که استرات‌ها به ستون‌های قاب متصل می‌شوند، تا باعث مهار نيروي طولی شوند. استرات‌ها اغلب از مقاطع قوطی شکل ساخته می‌شوند و هدف از طراحی آنها انتقال نیروهای محوری است.

پرلین(پروفیل زد(Z))

پرلین-زد

پرلین معمولاً یک تیر افقی است که بر روی رفتره‌ها قرار می‌گیرد و به عنوان ستون‌های فرعی برای حمایت از بار سقف و توزیع بارها در سراسر سطح سوله عمل می‌کند. که معمولادرايران از(پروفیل زد(Z))براي سوله‌ها استفاده ميشود.

ميل مهار(سگراد)

میل مهار يا سگراد یکی از اجزای مهم سوله است این اجزا از مقاطع میلگرد شکل ساخته شده‌اند که وظیفه اصلی آن مهار و استحکام دادن به پرلين‌های سوله است. علاوه بر این، میل مهار سگراد در سازه سوله نقش مهمی در تنظیم زاویه بین پرلین‌ها و دهانه سوله ایفا می‌کند. میل مهار سگراد در سوله برای کنترل پیچش و انحنا در پروفيل زد استفاده می‌شود. با تثبیت میل مهار در سقف سوله، نیروهای ثقلی به راس سوله منتقل می‌شوند. این میل‌ها و مهارها به صورت کششی کار می‌کنند و در نواحی محور ضعیف لاپه‌ها از لنگرها استفاده می‌شود تا از کمانش پیچشی جلوگیری کند.

بادبنداصلی وسقفی

بادبند اصلی و سقفی

بادبند، یکی از اجزای حیاتی سازه است که برای مقابله با نیروهای افقی مانند باد، زلزله استفاده می‌شود. این عنصر حفاظتی به صورت افقی و عمودی در ستون ها و فريم های سازه نصب می‌شود و نیروهای افقی را به طور موثر توزیع می‌کند. نصب بادبند، باعث مقاومت در برابر نيروی باد ميشود و بیشترین حفاظت در برابر نیروهای جانبی و فشار لرزه‌ای را فراهم می‌کند

پوشش سوله

پوشش سوله

پوشش ديوارسوله باتوجه به نياز و کاربري و هزينه در نظر گرفته شده ميتواند آجردوطرف نما ويا ساندويچ پنل مورد استفاده قرار بگيرد.

پوشش سقف سوله با توجه نوع سوله وکاربري آن از مواد مختلفي مانند ساندويچ پنل،ورق شيرواني ساده يا رنگي،توری مرغی،پشم شيشه و پشم سنگ یانواع دیگر عایق‌ها ساخته میشوند.


محوطه داخلی و خارجی سوله

آبرو سوله برای جمع‌آوری آب باران و برف و هدايت آن به زمين است

 کف سازی سوله‌ها کاری بسیار مهم است که در زمان ساخت سازه‌های سوله به آن توجه می‌شود. روش‌های مختلفی برای کفسازی سوله‌های صنعتی وجود دارد. 

 • کفسازی با بتن سخت: این روش شامل استفاده از یک لایه بتن سخت بر روی کف سوله است. این لایه بتن سخت به عنوان یک پوشش محافظ و عایق برای کف ساخته می‌شود. ضخامت و مواد مورد استفاده در این لایه بر اساس نیازها و شرایط محیطی تعیین می‌شود. 
 • کفسازی با اپوکسی: در این روش، از مواد اپوکسی برای پوشش دادن کف سوله استفاده می‌شود. اپوکسی باعث ایجاد یک لایه محافظ و مقاوم بر روی کف سوله می‌شود. 
 • کفسازی با پلی‌اورتان: در این روش از پوشش پلی‌اورتان استفاده می‌شود که علاوه بر محافظت و مقاومت در برابر ترک، نشست و فشارهای زیاد، هم مقاوم است.


کاربرد سوله

 • سوله صنعتی: این نوع سوله برای صنایع مختلف مانند کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و واحدهای صنعتی استفاده می‌شود. طراحی آن به گونه‌ای است که امکان حرکت ماشین‌آلات و تجهیزات در داخل فضا را فراهم می‌کند.
 • سوله انبارداری: این نوع سوله به عنوان فضایی جهت انبارداری و نگهداری مواد و کالاها استفاده می‌شود.
 • سوله دامداری: سوله‌های دامداری عموماً برای دامداری و پرورش طیور استفاده می‌شوند.
 • سوله سرد‌خانه‌ا‌ی:این نوع سوله دارای ویژگی‌های خاصی است که آن را برای حفظ دما و شرایط محیطی مناسب جهت نگهداری محصولات حساس از جمله محصولات تازه و منجمد مناسب می‌کند. سوله سردخانه ای معمولاً از پوشش سقف و دیوارهایی با عایق حرارتی و عایق‌های حفظ دما ساخته می‌شود تا بتواند دمای داخلی سوله را در محدوده دمایی خاصی که برای نگهداری محصولات مورد نیاز است، تنظیم و حفظ کند. همچنین، در سوله سردخانه ای سیستم‌های تهویه مناسب جهت تأمین هوای سرد و رطوبت کنترل شده نیز نصب می‌شود این نوع سوله معمولاً در صنایع مربوط به غذا، محصولات کشاورزی، فرآورده‌های لبنی، ماشین‌آلات و محصولات دارویی استفاده می‌شود. هدف اصلی سوله سردخانه ای، حفظ کیفیت محصولات در طول زمان، جلوگیری از فساد و خراب شدن آنها و ایجاد شرایط مناسب برای حفظ ارزش غذایی و تازگی محصولات است.
 • سوله ورزشی: این نوع سوله برای سالن‌های ورزشی و رویدادهای ورزشی استفاده می‌شود. آنها باید فضایی بزرگ و با ارتفاع کافی برای اجرای فعالیت‌های ورزشی فراهم کنند.
 • سوله پارکینگ: سوله‌های پارکینگ برای نگهداری وسایل نقلیه به منظور پارک کردن و حفظ امنیت آنها استفاده می‌شوند. آنها باید فضایی بزرگ و طراحی مناسب برای ترتیب و حرکت ماشین‌ها داشته باشند.


قیمت سوله

قیمت سوله‌ها بستگی به عوامل متعددی دارد که در ارزیابی و تعیین قیمت نهایی تأثیرگذار هستند. برخی از این عوامل عبارتند از

ابعاد سوله: اندازه و ابعاد سوله، به عنوان یکی از عوامل اصلی در تعیین قیمت، تأثیر زیادی دارد. سوله‌های بزرگتر و با ابعاد بیشتر قیمت بیشتری نسبت به سوله‌های کوچکتر دارند.

جنس مواد ومتریال: موادی  که در ساخت سازه استفاده می‌شود، نقش مهمی در قیمت‌گذاری دارد.

طراحی و نیازهای خاص: اگر سوله دارای طراحی و نیازهای خاصی باشد، قیمت آن متغیر خواهد بود.

نوع پوشش سقف و کف: استفاده از نوع پوشش‌های سقف و کف متفاوت نیز در تعیین قیمت سوله تأثیرگذار است.

شرایط محل نصب: موقعیت جغرافیایی، شرایط زمین، دسترسی به منابع و مواد، شرایط آب و هوایی و سایر عوامل محیطی نیز در تعیین قیمت سوله تأثیرگذارند.

در مقاله نکات مهم ساخت سوله می‌توانید نکات تاثیرگذار در قیمت سوله را بخوانید.

جمع بندی

دوستان عزیز در این مقاله به برسی سوله کاربرد‌ها و اجزای آن پرداختیم.

سوله

مقاله های پیشنهادی

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error:

تلفن شرکت :

09125154036

09128994563

ساعت کاری : شنبه تا پنج شنبه ( 16 – 8 )

آدرس شرکت

تهران – شورآباد – بلوار60متری امام حسین – خیابان صنعت 18 – پلاک 45